Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz

Historie firmy Atari (1972 - 2002)

"Vítejte na stránkách věnovaných historii firmy ATARI - firmě, která stála u zrodu herního průmyslu a která pro tento průmysl udělala více, než kdokoliv jiný..."

 

Úvod
Pokud vás jen trochu zajímá historie legendární firmy ATARI - firmy, jež stála u zrodu herního počítačového průmyslu - tak jste na správném místě. Zde najdete stručný výtah z historie, biografii osobností, zajímavosti z chodu firmy a stručný technický popis nejznámějších produktů, včetně vyobrazení. Nejlépe uděláte, když si přečtete jednu kapitolu po druhé... JP

Předchozí kapitola Další kapitola

Seznam kapitol


Vyhledávání

Klíčové slovo
Vyhledávací službu poskytuje FreeFind.com

Info

Copyright © 2002-2007
 Jiří Pecher

Jazyková kontrola
Karel Ulman

Zdroj textů, dat a obrázků:
www.sweb.cz/historie.atari


Valid CSS!

Valid HTML 4.01!


Kapitola 5

Home Pong

Úspěch Pongu přinesl Bushnellovi očekávané peníze a tak mohla společnost Atari experimentovat s novými technologiemi a vytvářet nové videoautomaty, jako např. hru Space Race (druhý projekt Allana Alcorna - let vesmírem mezi asteroidy, 1973), Pong Doubles (Pong pro čtyři hráče, 1973), Got'cha (arkádová hra - stíhání soupeře v bludišti, 1974) či Grand Trak 10 (závodní hra pro jednoho hráče s ovládáním volantem a pedály, 1974).

Tank - Kee Games - 1974

Atari měla tou dobou i místní "konkurenci", která též vyráběla videoautomaty, a to společnost Kee Games. Byla to však velice zajímavá "konkurence". Jednalo se totiž o společnost, kterou potají založil sám Bushnell v červnu 1973, kterou oficiálně kontroloval jeho dobrý přítel Joe Keenan a kam přestoupila část Bushnellových zaměstnanců. Právě zde byla v listopadu 1974 vytvořena úspěšná arkádová hra Tank. Důvodem pro založení Kee Games byla skutečnost, že konkurující si bary nechtěly brát hry od jednoho výrobce a vytvořením tohoto imaginárního konkurenta Bushnell dosáhl toho, že bary nekupovaly videoautomaty od skutečné konkurence (u které by si je jinak koupily), ale vlastně pořád od Atari. Atari dodávala nejvýznamnějším podnikům v oblasti a Kee Games naopak jejich místním konkurentům. Fungovalo to výborně a málokdo to tehdy prohlédl... Tituly pro Atari a Kee Games byly sice vyvíjeny stejnými lidmi, ale střídavě vydávány pod dvěma různými jmény - nová hra byla udělána každých šest týdnů. V roce 1974 (z finančních důvodů mateřské firmy) se Kee Games připojila "zpět" k Atari, s Joe Keenanem jako novým prezidentem Atari.

Novinkou videoautomatu Tank bylo, že používal na svou dobu elegantní joystickový systém ovládání (místo do té doby užívaných otočných regulátorů) a hlavně měl grafická data uložena v čipu ROM - jednalo se tedy o částečně digitální stroj, jehož výsledkem byla dokonalejší grafika. Tank, navržený Scottem Bristowem, se stal hitem roku 1974.

Touch Me - 1974

V roce 1974 Atari vyvinula a uvolnila hru Touch Me. Byla to první přenosná (Handheld game) videohra od Atari. Sestávala ze čtyř tlačítek a čtyř světel, která se rozsvěcovala podle určeného vzorce. Vy jste jen museli stiskat příslušná tlačítka a vzorec opakovat - pak následoval vzorec komplikovanější atd. Hra však byla v té době naprostý nezdar a nebyl o ní zájem. Kupodivu však Atari v roce 1978 (zřejmě pod dojmem z konkurenčního obdobného výrobku) její výrobu v pozměněné podobě obnovila (viz kap. 8).

Atari současně vylepšovala svůj původní Pong. V té době totiž došlo ke zlevnění cen mikročipů a tak se zde naskytla možnost, miniaturizovat původní velký Pong do domácí verze. Pak by ho mohl vlastnit skutečně každý, a každý by tak měl možnost hrát v pohodlí vlastního domova. Tvůrcem mikročipu, který by toto umožnil, byla společnost General Instruments, jíž se podařilo vyrobit čip, simulující Pong. Vedení Atari se z počátku miniaturizaci Pongu bránilo, neboť mělo obavy z nezkušenosti s distribucí spotřebitelských elektronických výrobků, ale Bushnell to považoval za dobrý nápad a projektu dal zelenou. Na podzim 1974 byly tedy zahájeny práce a zakrátko byla vyvinuta první domácí verze "Pongu pro každého", nazvaná Home Pong. Konstruktérem přístroje byl Bob Brown, Harold Lee a opět Allan Alcorn. Ti nový systém pracovně pojmenovali jako Darlene - a založili tak u Atari tradici, pojmenovávat všechny nově vyvíjené systémy podle křestních jmen svých mladých spolupracovnic...

Home Pong - Sears Tele Games - 1975

Nový Home Pong byl sice lepší a levnější než konkurenční systém od Magnavoxu - dokonce produkoval i barevný obraz na barevné televizi - ale nicméně, maloobchodníci byli pod vlivem v té době již nepříliš úspěšné Oddysey a neměli o nový systém zájem. Proto Atari, aby minimalizovala riziko, uzavřela v lednu 1975 smlouvu s obchodním řetězcem Sears Roebuck & Co. (měl tehdy 900 obchodů po celé zemi), který měl poskytnout peníze, hru by prodával, a také by se postaral o reklamu. Nabídka od Bushnella zněla na vyrobení 50 tisíc kusů, ale nakonec zakázka zněla na 150 tisíc kusů Home Pongů do vánoc! Podmínkou ale byla exkluzivní práva, a také to, že se hra měla prodávat pod značkou Sears Tele-Games - to Atari vůbec nevadilo, důležitější bylo proniknout na trh. Bushnell si na rozjezd výroby vzal úvěr 10 miliónů USD (u společnosti Don Valentine) a na vánoce 1975 byly nové přístroje skutečně na trhu - jeden kus za 99 USD. Přístroje šly na dračku a lidé dokázali i dvě hodiny v zimě čekat na to, aby se zapsali do pořadníku objednávek na tu úžasnou věc! Prodalo se všech 150 tisíc kusů a všichni, včetně Bushnella, vypomáhali na výrobní lince, aby zakázka byla včas splněna. Atari tím dosáhla v roce 1975 obrat 40 miliónů USD - zisk měla 3 milióny USD. Opět tedy trefa do černého...

Domácí Pong se zkrátka lidem skutečně zalíbil, byla to hra, která měla styl, byla jednoduchá na ovládání, jednoduchá k hraní. Stala se nejen jednou z prvních domácích videoher, ale i symbolem zájmu o nově nastupující počítačové hry ze strany hráčů. Postupně (během dalších let) se jen od Atari objevily tyto víceméně vylepšené varianty či klony Pongu:

Ultra Pong Doubles - 1977
1975 - HOME PONG

1976 - Super PONG

1976 - PONG Doubles

1976 - Super PONG TEN

1977 - Super PONG PRO-AM

1977 - Super PONG PRO-AM TEN

1977 - Ultra PONG

1977 - Ultra PONG Doubles

1977 - Video Pinball


Předchozí kapitola Další kapitola


Copyright © Jiří Pecher. Poslední úprava nebo doplnění této kapitoly: 28. 3. 2005. Nahoru^ -
TOPlist